WITAM

Sepia – jedna z technik barwienia (tonowania) odbitek fotograficznych, stosowana głównie w celu zwiększenia trwałości odbitek.

Jest wykonywana w dwóch kąpielach. Pierwszy roztwór (np. heksacyjanożelazianu(III) potasu) powoduje przejście srebra w formę jonową i odbarwienie odbitki. Drugi roztwór (np. siarczek sodu, tiomocznik) wytrąca w zaciemnionych miejscach zdjęcia siarczek srebra. Odbitka tonowana w ten sposób ma charakterystyczne brązowe zabarwienie.(cytat Wikipedia)

W czasach, gdy trwałość materiałów fotograficznych znacznie się polepszyła coraz rzadziej widziało się obrazy w kolorze sepii. Zastąpiły je czarnobiałe odbitki, często ze smolisto czarnymi cieniami. Obrazy zatraciły swoją delikatność, stały się wręcz agresywne, atakujące oczy widza dużym kontrastem oraz ostrością szczegółów. Wejście do powszechnego użytku fotografii kolorowej zaowocowało bogactwem zdjęć o ostrych, intensywnych kolorach. Gdzieś w zapomnienie popadły obiektywy miękko rysujące, nasadki zmiękczające obraz, filtry delikatnie korygujące przekształcanie poszczególnych barw na pełną gamę odcieni szarości.

W dobie fotografii cyfrowej, gdy obrazy zapisywane cyfrowo dorównały, a w wielu wypadkach przewyższyły jakością obrazy otrzymywane z negatywów wykonanych aparatami analogowymi, twórcy programów graficznych oferują coraz to nowsze zestawy filtrów cyfrowych zastosowanie których ma możliwie wiernie imitować efekty osiągane w dawnych technikach tradycyjnej fotografii analogowej. Do dyspozycji dostaliśmy takie filtry jak fotografia otworkowa, gruboziarnisty film czarnobiały, tonowanie światła i pastelowe barwy, fotografię czarnobiałą oraz fotografię w odcieniach sepii. I znów oczy nasze mogą cieszyć się oglądaniem obrazów w delikatnej tonacji oliwkowo-brązowej, a my przeglądając zdjęcia odnosimy wrażenie, że przenosimy się w lata młodości naszych babci i dziadków.

Zapraszam do oglądania zdjęć, licząc na to, że pozytywne doznania nakłonią Was do ponownych odwiedzin mojej skromnej strony. Serdecznie pozdrawiam

Wszystkie prace zamieszczone na tej stronie są mojego autorstwa.

Kopiowanie dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody autora.

mailto:andipab@msn.com

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5 uwag do wpisu “WITAM

 1. Dzień dobry,
  Uwielbiam sepię, szkoda, że tak rzadko stosuje się te technikę.
  Pozdrawiam, życząc dobrego wieczoru!
  PS. Nie będę pisać, że zdjęcia są świetne, bo to przecież widać, i zapewne nie ja pierwsza o tym piszę, ale poruszę inną kwestię nie jest ich w poście za dużo, a blog skromnie i ładnie „skrojony” bo to przecież widać, A to takie częste błędy, których pan uniknął. 🙂 Jeszcze raz pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. Dziękuję za odwiedziny oraz ciepłe słowa, będące najwspanialszą nagrodą za włożoną pracę i poświęcony czas na prowadzenie bloga. Jest to motywujące do dalszego rozwoju strony poświęconej fotografiom w odcieniach sepii. Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do ponownych odwiedzin, Andrzej.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Moim zdaniem fotografia w sepii nieco zeszła na plan dalszy, niesłusznie, być może dlatego, że teraz panuje przeświadczenie, że: „każdy może robić zdjęcia”—-> tym co ma pod ręką. 🙂 Komplementy zasłużone. Niech tradycji stanie się zadość, zapraszam do siebie. Nie mam jeszcze tak pokaźnego archiwum (i tekst bez fotografii), ale to dlatego, że niestety, nie fotografuje, ale plus jest taki, że mało czytania. 🙂 Uśmiechy i serdeczności.

    Polubienie

  1. Witam bardzo serdecznie oraz dziękuję za miłe słowa. „Świat w kolorze sepii” rozwija się swoim, trochę powolnym tempem, jako dodatek do głównej strony „Tylko fotografia”. Zdjęcia w sepii przybywają nieregularnie, zależnie od pogody ducha. Zapraszam do kolejnych odwiedzin. Serdecznie pozdrawiam, Andrzej.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s